sobota, 9 marca 2013

SREBRNE MONETY - NAJLEPSZY SPOSOB NA PEWNY ZYSK!

GLOBAL SILVER GROUP 

Tradycyjnie złoto uznawane jest za najbezpieczniejszą inwestycję na niepewne czasy. Nic dziwnego, że w ostatnim okresie cena tego surowca rośnie, napędzana kryzysem związanym z zadłużeniem państw strefy euro oraz perspektywą recesji w Stanach Zjednoczonych. Także srebro jest uznawane za bezpieczną lokatę w okresach wysokiej zmienności na rynkach.
Czy taki wzrost może się nadal utrzymać? Za tym, że jest to prawdopodobne, przemawia między innymi sukcesywne bogacenie się społeczeństw w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Azji – Chiny oraz Indie są już obecnie największymi na świecie odbiorcami złotych monet oraz tzw. złota inwestycyjnego.
Na cenę złota i srebra ma także wpływ ich ograniczona dostępność oraz obecnie wysoki popyt na nie, wynikający między innymi ze skupu obu tych metali szlachetnych przez światowe banki centralne. Te czynniki wskazują, że zarówno ceny złota, jak i srebra, powinny nadal rosnąć.

Ile można zyskać na inwestycji w złoto lub srebro?

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki zwrot mogła przynieść inwestycja w złoto czy srebro można porównać notowania tych metali z indeksem WIG20. Na przestrzeni ostatniego roku (23.11.2010-22.11.2011) WIG20 przyniósł inwestorom ponad 17% straty, w trzyletniej perspektywie (24.11.2008-22.11.2011) natomiast prawie 27% zysku. Tymczasem w minionych 12 miesiącach na złocie można było zyskać ponad 24%, na srebrze niemal 18%. W ujęciu trzyletnim zyski kilkukrotnie przewyższają te z indeksu największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – wynik złota to 112%, srebra 239%.
Czy oznacza to, że metale szlachetne to sposób na pewny zysk i doskonała alternatywa dla akcji czy funduszy inwestycyjnych? Oczywiście nie – na rynku produktów inwestycyjnych nie ma bowiem uniwersalnie najlepszych rozwiązań. Inwestycje w surowce, w tym złoto czy srebro, mogą natomiast mieć korzystny wpływ na poprawę dywersyfikacji portfela, ponieważ są odwrotnie skorelowane z koniunkturą gospodarczą i głównymi indeksami giełdowymi. Co nie oznacza, że nie podlegają wahaniom i cyklom koniunkturalnym. Wręcz przeciwnie - tak samo jak w przypadku innych inwestycji na rynkach surowców zawsze należy liczyć się z czasowymi, a nawet znacznymi spadkami wartości inwestycji.

Jak inwestować w srebro i złoto – sztabki, monety, certyfikaty?

Można wyróżnić trzy grupy rozwiązań umożliwiających inwestorom czerpanie zysków ze wzrostu cen złota i srebra. Pierwszy sposób to zakup w postaci fizycznej(srebrne monety) – na polskim rynku dostępne są sztabki i monety do kupienia w np. (bez nazwy ale rodzaj instytucji). Drugi to zakup certyfikatu, stanowiący dowód posiadania srebra lub złota, które jest dla nas przechowywane w skarbcu. Trzecim rozwiązaniem jest zakup instrumentów finansowych związanych z cenami złota lub srebra.

Sztabki i monety

Początkujący inwestorzy powinni poznać dwa ważne terminy. Pierwszy z nich to uncja, jednostka wagi używana dla sztabek i monet wykonanych z drogocennych kruszców. Jedna uncja to 31,1 grama. Drugim pojęciem jest karat, określający udział danego metalu szlachetnego w stopie – im wyższa jego wartość tym lepiej.
Metale szlachetne dostępne są na rynku w dwóch odmianach. Odmiana bulionowa to produkt typowo inwestycyjny, wyceniany jedynie w oparciu o wagę i jakość stopu. Natomiast złoto i srebro kolekcjonerskie to monety, przy wycenie których brane są pod uwagę dodatkowe czynniki, jak ilość sztuk w obiegu, wygląd, wiek, okoliczności powstania. Tym samym w określonych warunkach ich wartość może znacznie przekraczać tę wynikające jedynie z wartości kruszcu, z którego są wybite.
Na rynku dostępnych jest wiele monet z metali szlachetnych, a także sztabek o wadze od 5 gramów do 1 kilograma – tu generalnie im niższa waga sztabki tym łatwiejsza jest jej sprzedaż – a więc większa jest płynność inwestycji.
Decydując się na zakup złota lub srebra w postaci fizycznej należy dokonywać go w renomowanych sklepach, punktach numizmatycznych lub na przykład w Mennicy Skarbowej czy sklepu internetowego GSG Coins. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup jedynie produktów certyfikowanych – zwłaszcza przy dokonywaniu zakupu na rynku wtórnym. Posiadanie certyfikatu zwiększa także płynność inwestycji, ułatwiając ewentualną sprzedaż posiadanego złota lub srebra.
Generalnie jednak większą płynnością, niż inwestycje bezpośrednio w metale szlachetne, charakteryzują się złoto czy srebro w formie „papierowej” – certyfikatu lub innego instrumentu finansowego. Ponadto, w przeciwieństwie do kruszcu w postaci sztabek czy monet, taka inwestycja nie jest obciążona podatkiem VAT.
Z drugiej strony korzystanie z produktów finansowych powiązanych z cenami metali szlachetnych wymaga od inwestora nieco większej wiedzy, umożliwiającej zrozumienie konstrukcji takiego produktu jak struktura czy kontrakt terminowy, a także rozumienia istoty cykli koniunkturalnych i rynkowych wahań.


Certyfikaty inwestycyjne

Rozwiązaniem dla inwestora, który nie chce kupować złota czy srebra w postaci monet i sztabek, są certyfikaty.
Certyfikaty to papiery wartościowe, które stanowią dowód posiadania określonej ilości złota lub srebra zdeponowanego w skarbcu. Inwestor ma możliwość zlecenia sprzedaży lub dostarczenia posiadanego przez siebie kruszcu – w formie monet lub sztabek. Certyfikaty wyceniane są zazwyczaj zgodnie z aktualną, rynkową ceną danego metalu.
Certyfikaty takie są dostępne w firmach zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych i monet, a także w wybranych bankach.
Warto wiedzieć, że wyróżniamy certyfikaty alokowane, w przypadku których jest precyzyjnie określona liczba oraz rodzaj monet czy sztabek będących w posiadaniu inwestora. Certyfikaty niealokowane charakteryzują się tym, że mimo iż inwestor w każdej chwili może zlecić sprzedaż czy dostarczenie swoich monet lub sztabek, to jego kruszec nie jest oddzielony do puli posiadanej przez bank, który może wykorzystywać go w swoich operacjach.
Inwestorzy zainteresowani certyfikatem na srebro czy złoto mogą kupić je na giełdzie i wystarczą im kwoty rzędu 1000 zł. Firmy oferujące takie certyfikaty zazwyczaj pobierają opłatę manipulacyjną, która może sięgać nawet 10% wartości inwestycji.

Fundusze inwestujące w złoto lub srebro

Innym sposobem partycypowania w zyskach ze wzrostu cen metali szlachetnych jest zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, lokujących środki w spółki związane z wydobyciem złota czy srebra. Przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji koniecznie należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, a przede wszystkim z prospektem emisyjnym funduszu. W tym dokumencie inwestor może znaleźć informacje o polityce inwestycyjnej funduszu, poziomie ryzyka oraz sposobie doboru spółek do portfela – mogą to być na przykład akcje producentów srebra lub złota, ale także ETF’y powiązane z tymi surowcami. Alternatywą dla funduszy inwestycyjnych jest tu oczywiście bezpośredni zakup akcji wydobywców i producentów złota czy srebra, biżuterii czy mennice. Jest to jednak rozwiązanie ryzykowne i stosunkowo trudno dostępne dla inwestorów indywidualnych.

Instrumenty pochodne – kontrakty terminowe, opcje i lokaty strukturyzowane

Instrumenty pochodne – kontrakty terminowe, opcje i lokaty strukturyzowane – to grupa produktów finansowych, w których zysk uzależniony jest od wyceny tzw. instrumentu bazowego.
Dla lokat strukturyzowanych tym instrumentem bazowym jest oczywiście srebro lub złoto, ale mogą być nim także akcje wybranych spółek z branży wydobywczej czy jubilerskiej. Warto pamiętać że lokaty strukturyzowane charakteryzuje zawsze z góry określona gwarancja kapitału – pełna lub częściowa – a także formuła wypłaty zysku i udziału inwestora we wzroście ceny danego instrumentu bazowego.
Doświadczeni inwestorzy mogą także inwestować w kontrakty terminowe i opcje na złoto lub srebro. Instrumenty te pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach jaki spadkach cen metali szlachetnych. Charakteryzuje je jednak wysoki poziom ryzyka inwestycyjnego – ze względu na tzw. dźwignię finansową mogą one przynosić pokaźne zyski, jak i bardzo dotkliwe straty.

Podsumowując – jak inwestować w złoto i srebro?

Zarówno osobom zainteresowanym zakupem złota czy srebra w fizycznej postaci, jak i tym, którzy chcą jedynie czerpać zyski ze wzrostu cen tych metali, rynek oferuje wiele możliwości.
Analizując je warto wziąć pod uwagę płynność inwestycji, czyli łatwość ewentualnej odsprzedaży danej monety, sztabki czy papieru wartościowego. Konieczna jest także analiza poziomu ryzyka, istotna przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w fundusze, akcje firm wydobywczych czy instrumenty pochodne. W przypadku złotych i srebrnych monet czy sztabek minimalizacja ryzyka ogranicza się do zakupu od renomowanego sprzedawcy kruszcu z certyfikatem, polecamy : GLOBAL SILVER GROUP!
Bez wątpienia ceny srebra i złota na rynku będą podlegać cyklicznym wahaniom. Dlatego warto myśleć o inwestycji w metale szlachetne bardziej jako o sposobie na skuteczną dywersyfikację portfela, niż jak o niezwykłej okazji na pewne i astronomiczne zyski.


Jesli monety to twoja pasja lub hobby i chcesz podzielic sie z nami swoja wiedza zapraszamy do naszej
grupy dyskusyjnej : GLOBAL SILVER GROUP - DYSKUSJE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz